Jaroslav Franc előadása a Vallás és Társadalom Kutatóintézetben

Jaroslav Franc előadása a Vallás és Társadalom Kutatóintézetben

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem EJKK Vallás és Társadalom Kutatóintézet november 21-én The Reality of the Interfaith and Ecumenical Dialogue in the Post-Socialist Societies címmel workshop-ot rendezett a Ludovika Scholars Program keretén belül, melynek előadója Dr. Jaroslav Franc, a csehországi Palacky Egyetem adjunktusa, teológus és kommunikációs szakember volt.

A rendezvény első felében az előadó ismertette kutatásának eredményeit, amely a vallásközi és ökumenikus párbeszéd aktuális helyzetére terjedt ki a posztszocialista társadalmakban. Bevezetésként számos adatot közölt a kelet-közép európai térség társadalmainak valláshoz való viszonyulásáról, amikből kiderült, hogy a régió alapvetően jól elkülöníthető katolikus és ortodox többségű államokra. A vallásosság kontextusának három típusán keresztül – hit, gyakorlat és odatartozás – esettanulmány jelleggel rávilágított számos figyelemreméltó tényezőre, melyek azt mutatják, hogy a magukat egy bizonyos felekezethez tartozónak vallók, a  hitüket rendszeresen gyakorlók, valamint hittani kérdésekben az egyházi tanításokkal valóban egyet is értők aránya nagy szórást mutat. A katolikusok és az ortodoxok vonatkozásban az előadó felhívta a figyelmet a két felekezet különbségére, amennyiben előbbi nemzetek felettisége miatt a nemzeti és vallási identitás kevésbé kapcsolódik össze, míg utóbbi esetében a nemzeti egyházak szimbolikus pillérét képezik a nemzettudat fenntartásának.

Az egyházak szerepvállalását illetően dr. Jaroslav Franc kitért arra, hogy a szekularizáció, az intézményekbe vetett általános bizalmatlanság és az eltérő vallásosság következtében újfajta kihívásokkal és lehetőségekkel kell szembenéznie az egyházi vezetőknek, ami a kommunikációs stílus megváltozásában is tetten érhető. A legutóbbi három pápa beszédstílusának elemzésén keresztül bemutatta, hogy korábban – II. János Pál és XVI. Benedek pápa alatt – az imperatívusz használata volt jellemző, Ferenc pontifikátusa óta viszont kevésbé jelennek meg a határozott, expressis verbis felszólítások, csupán a sorok között tapinthatóak ki. Mindezek alapján az előadó arra következtetett, hogy az egyházi vezetők tisztában vannak a közösségi média és a modern kor jelentette nehézségekkel, aminek egyik jelensége a dialógus és párbeszéd előtérbe kerülése. A cseh tudós hangsúlyozta, hogy a már említett különböző intenciók dinamikája – a hit, a gyakorlat és az odatartozás – alapvetően határozza meg a kelet-közép európai társadalmak vallásosságát.

Az előadást követően élénk eszmecsere alakult ki a résztvevők között, melyben reflektáltak az elhangzottakra és további kérdéseken keresztül kísérelték meg tisztázni a felvázolt téma összefüggéseinek egyéb vonatkozásait. Az esemény zárásaként dr. Ujházi Lóránd, a Vallás és Társadalom Kutatóintézet vezetője megköszönte dr. Jaroslav Franc kiváló előadását és röviden beszámolt a Ludovika Scholars Program eddigi eredményeiről.

Tőczik Benedek


Címkék: Hírek