Kereszténység és a posztmodern kiber korszak kihívásainak vizsgálata

A kutatási projekt elsődleges célja, hogy feltárja és behatóan megvizsgálja a posztmodern (Lyotard, Nealon) avagy kiberkorszaknak (S.Cray) is nevezett utóbbi fél évszázad időszakának mindazon társadalmi, kulturális, technológiai és politikai történéseit, jelenségeit, amelyek komoly behatással bírnak a nyugati keresztény világ egyre szekulárisabb társadalmaira és különféle egyházi intézményeire egyaránt.

Az interdiszciplináris jellegű kutatási projekt célkeresztjébe olyan jelentős társadalmi, filozófiai és nem elhanyagolható mértékben nagypolitikai relevanciájú tématerületek vizsgálata tartozik, mint a szekuláris, progresszív valláspótlékszerű (Lindsay) eszmeáramlatok (úgymint identitáspolitika, gender és kritikai elméletek) megjelenítése és hatása a nyugati értelmiségi, politikai és egyházi körökben.

A vallás és társadalomtudományokban ugyancsak fontos és feltáratlan kutatási területnek számít a számítógépes rendszerek dimenziójából származó teljesen újszerű digitális alkalmazások társadalmi és vallási hatásvizsgálata. Hasonlóképpen, napjaink tudományos látóhatárának peremvidékén találjuk a mesterséges (gépi) intelligencia térhódításának bonyolult kulturális és vallási vonatkozásait, illetve az „ember-gép interfész” (HMI) együtthatóinak tanulmányozását a bevett vallások paradigmái és tanításai kontrasztjában. Mindezen nagyhatású forradalmi technológiai, társadalmi és politikai változások, nyilvánvalóan nem hagyják érintetlenül a szentségek és a kinyilatkoztatott vallások dimenzióját sem (Molnár Tamás) továbbá folyamatosan változó és gyarapodó kutatási témák tárházát jelentik a tudományos érdeklődők számára.

Kutatási projektfelelős: Csutak Zsolt MTMT, doktorjelölt

csutak.zsolt[at]uni-nke.hu