Bemutatkozás
Az intézet célkitűzése, hogy a vallás és a társadalom viszonyának kutatásához új szempontokkal járuljon hozzá. Ennek érdekében ösztönzi a vallástudomány és a társadalomtudományok magyar és külföldi képviselőinek együttműködését, konferenciákat és műhelytalálkozókat szervez, támogatja az új kutatási eredmények megjelenését a tudományos élet fórumain és a közéleti diskurzusban egyaránt.
A kutatás elméleti kiindulópontja a világi és a vallási szféra újkorból ismert elkülönítésének egyre inkább problematikus volta. Ezzel kapcsolatban külön hangsúlyt kapnak az állam és az egyház elválasztásának nyugati gyökerei, a modern államszerveződés keresztény alapjai, a szekularizációs elméletek, illetve az állam/egyház viszony különböző modelljei napjaink társadalmaiban. Globális értelemben a kutatás kiterjed a világ nagy kulturális hagyományainak eltérő elméleti és gyakorlati modelljeire, illetve olyan, ezzel összefüggő témákra is, mint a vallásszabadság, a vallási megkülönböztetés és a vallási kisebbségek helyzete.
Módszertani szempontból az intézet kutatásai interdiszciplináris megközelítést alkalmaznak, beleértve ebbe a teológiai és filozófiai elemzést, a fogalomtörténeti, politika- és társadalomelméleti, valamint az empirikus vizsgálódást is. A hosszú távú cél egy olyan, egyedi tudományos profil kialakítása, amely a legfrissebb kritikai elméletekre alapozva beilleszthető a vallás- és társadalomtudományok napjainkban is dinamikusan fejlődő nemzetközi kapcsolatrendszerébe.